سرعت پردازش مغزی در چپ دست ها قوی تر است یا راست دست ها؟

سرعت پردازش مغزی در چپ دست ها قوی تر است یا راست دست ها؟

مطلبی که ملاحظه میکنید ادامه نوشتاری با عنوان «چپ برتر» و «راست برتر»، کنکاش در الیاف مغزی چپ دست ها

است که پیش تر در وب سایت انجمن چپ دست های ایران به قلم دکتر سجاد حق شناس متخصص علوم اعصاب و مغز منتشر شده و اکنون ادامه این مطلب را میخوانید::

بد نیست بدانید که به طور کلاسیک نیمکره چپ مغز طرف راست بدن را کنترل و نیمکره راست مغز طرف چپ بدن را کنترل میکند. این بدان معنی است که اگر تصویری را در نیمه بینایی سمت چپ بدن بگذاریم اطلاعات به نیمکره مغزی راست رفته و اگر تصویری را در نیمه بینایی راست بگذاریم اطلاعات به نیمکره مغزی چپ می رود.
اما داستان واقعی از این به بعد در مغز رخ می دهد. «پردازش و دادن مفهوم و معنا و نیز نامیدن آن تصویر مربوطه در نیمکره چپ مغزی رخ می دهد». پس واضح است که اگر تصویر در نیمه راست بدن باشد اطلاعات به نیمکره چپ می رود و در همان جا تفسیر شده و نامیدن توسط فرد اتفاق می افتد. ولی اگر تصویر در نیمه چپ بدن باشد و اطلاعات به نیمکره راست مغز برود با توجه به اینکه مرکز پردازش کلمات و نامیدن در نیمکره چپ است مجددا اطلاعات باید از رابط بین دو نیمکره عبور کرده و به نیمکره چپ مغز جهت ارزش گذاری انتقال یابد.
جالبتر اینکه تمام این اتفاقات هم در راست دست ها و هم در چپ دستها به طور مشترک روی می دهد و مسیر پردازش کلمات تفاوتی ندارد.
مهمتر از همه این است که متخصصان مغز و اعصاب با شناسایی این مسیرها و با توجه به مشکلاتی که مراجعان به آنها در نامیدن و ارزش گذاری روی دیدهای خود دارند مسیر تخریب شده را بررسی و منطقه مغزی آن را مشخص می کنند که در نتیجه در درمان موثر بسیار کمک خواهند کرد.

ادامه دارد...

  عضو کانال تلگرام انجمن چپ دست هاي ايران شويد: https://telegram.me/chapdastam

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.