چپ دست های مشهور - ماهاتما گاندی+ عکس و بیوگرافی

چپ دست های مشهور - ماهاتما گاندی+ عکس و بیوگرافی

مهانداس کارامچاند گاندی (به انگلیسی: Mohandas Karamchand Gandhi) زاده: ۲ اکتبر ۱۸۶۹ - درگذشت: ۳۰ ژانویه ۱۹۴۸) (۱۰ مهر ۱۲۴۸ - ۹ بهمن ۱۳۲۶) رهبر سیاسی و معنوی هندی‌ها بود که ملت هند را در راه آزادی از استعمار امپراتوری بریتانیا رهبری کرد. او در طول زندگیش استفاده از هر نوع ترور و خشونت برای رسیدن به مقاصد را رد می‌کرد. فلسفهٔ بی‌خشونتی گاندی که خود نام ساتیاگراها (در سانسکریت به معنای تلاش و کوشش برای رسیدن به حقیقت؛ تحت‌اللفظی: محکم گرفتن حقیقت) روی بسیاری از جنبش‌های مقاومت بدون خشونت در سراسر جهان و تا امروز تأثیر گذارده‌است.

گاندی برای وحدت میان مسلمانان و هندوهای کشورش یک ماه روزه گرفت و در رژهٔ نمک از ۱۲ مارس تا ۶ آوریل ۱۹۳۰ به همراه چند صد هزار نفر هندی ۴۰۰ کیلومتر از احمدآباد تا ساحل داندی راه پیمود تا از آب دریا نمک بگیرد و با این عمل قانون مالیات نمک را بی اعتبار کرد. این مبارزه با دعوت هندی‌ها برای تحریم کالاهای انگلیسی بود و با بازتاب جهانی روبرو شد و نهایتاً انگلیسی‌ها مجبور به مذاکره شدند. هندی‌ها با کمک روح بزرگ (ماهاتما) در سال ۱۹۴۷ توانستند استقلال کشورشان را به دست آورند.

گاندی چندین بار هدف سو قصد قرار گرفت که آخرین مورد آن موفق بود. در ۹ بهمن ۱۳۲۶ ناتورام قادسی وی را، که در سن هفتاد و نه سالگی و میان جمعیت عازم محل عبادت بود، هدف گلوله قرار داد و از پای درآورد.منبع: ویکی پدیا

  عضو کانال تلگرام انجمن چپ دست هاي ايران شويد: https://telegram.me/chapdastam

دیدگاه های بازدیدکنندگان

علی اسماعیلی 15 شهریور 1396 - 03:10

متاسفانه چند باور عمومی غلط وجود داره که هرگز اصلاح نمیشه اون هم اینه که برخی از افراد معروف رو به اشتباه چپ دست خطاب میکنند . از جمله گاندی . انیشتین . داوینچی(داوینچی ambidextrous بود و با دو دست خود می نوشت) . آقای جیم کری . تام کروز . چارلی چاپلین(او هم مثل داوونچی با دو دست خود کار میکرد با دست راست مینوشت ولی ویولون را مثل چپ دست ها میگرفت ). باید بگم تمام این افراد راست دستند .

فتاح 30 فروردین 1396 - 09:55

بسیارعالی موفق باشید

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.