حقایق کمتر شناخته شده ای درباره ی چپ دست ها

حقایق کمتر شناخته شده ای درباره ی چپ دست ها

با توجه به مجله ی آمریکای علمی، 15 % افراد چپ دست هستند. احتمال چپ دستی در مردان دو برابر زن ها می باشد. احتمال نابغه بودن چپ دست ها بیشتر است – 20 درصد اعضای MENSA ( انجمن افراد باهوش) چپ دست هستند.
طبق یک بررسی انجام شده مردان چپ دستی که وارد دانشگاه می شوند به طور متوسط 15 درصد از همتایان راست دست خود و درصورت فارغ التحصیلی 26 درصد ثروتمندتر می باشند.
احتمال اعتیاد به الکل افراد چپ دست سه باربر افراد راست دست می باشد.
بنا به یافته ی روانشناسان دانشگاه کویین، گربه های مونث بیشتر راست چنگال و گربه های مذکر بیشتر چپ چنگال هستند.

چپ دست ها بیشتر از دفترهای سیمی متنفر هستند.  بنا به پژوهش انجام شده توسط دکتر نیک چربین، چپ دست ها در رویارویی با هیجانات بهتر از همتایان راست دست خود هستند، به این دلیل به طور ذاتی در بازیهای ویدئویی عملکرد خوبی دارند.

طبق آمار، با افزایش سن مادر، احتمال تولد بچه ی چپ دست بیشتر است. 

افراد چپ دست 4 تا 5 ماه دیرتر از افراد راست دست به بلوغ می رسند.
زندگی در دنیای راست دست ها: فقط 50 درصد افراد چپ دست از دست چپ خود برای کنترل ماوس استفاده می کنند. همچنین 68 درصد آنها هنگام استفاده از قیچی از دست راست خود استفاده می کنند و 74 درصد هم سر سفره چاقو را با دست راست خود می گیرند.
چهار طراح از پنج طراح کامپیوترهای Mac، و از 5 رئیس جمهور آخر ایالات متحده 3 نفر چپ دست (اوباما، کلینتون، بوش) هستند.
با توجه به پژوهش ها، طول عمر افراد چپ دست به طور متوسط 9 سال کمتر از راست دست ها می باشد.

 خصوصیات شخصیتی افراد چپ و راست دست

پژوهشگران اسپانیایی در تحقیقات خود نشان دادند که افراد چپ دست خوبیهای دنیا را در نقطه مقابل راست دستها می بینند.
محققان دانشگاه گرانادا با بازنگری تعداد زیادی از مطالعات مربوط به راست دستها و چپ دستها دریافتند دستی که افراد با آن می نویسند نگاه آنها را نسبت به دنیا تغییر می دهد و می تواند بر روی روش این افراد در دیدن مفاهیمی چون خوبی و بدی تاثیر بگذارد. به طوری که چپ دستها خوبی دنیا را در سمت چپ و راست دستها آن را در طرف مخالف می بینند.
برپایه این تحقیقات، تجربیات ادراکی و حرکتی به طور اجتناب ناپذیری با دستی که قدرت بیشتری دارد ارتباط دارند و تا حد چشمگیری بر روی چگونگی نگاه ما به دنیا و درک مفاهیمی چون خوبی و بدی اثر می گذارند.

چپ دستی به دلیل قدرت بیشتر نیمکره راست مغز است در حالی که در راست دستها قدرت نیمکره چپ بیشتر است.
اغلب گفته می شود که این تفاوت مغزی موجب می شود که چپ دستها باهوش تر و خلاق تر از راست دستها باشند و این فکر از این ناشی شده است که بسیاری از هنرمندان و نوابغ گذشته از دست چپ استفاده می کرده اند.

 چه اتفاقی می افتد که یک فرد چپ دست می شود؟

در پاسخ به این سوال محققان هنوز کاملا مطمئن نیستند، اما تحقیقات زیادی نشان داده تعامل پیچیده ای از ژن ها و طبیعت این مسئله را باعث می شود. در حالی که ژن های خاصی به نام “ژن های چپ دستی” هم پیدا نشده اند. اما چیزی که ما می بینیم این است که افراد چپ دست در خانواده و اصل و نسبشان چپ دست های بیشتری داشته اند.
صرف نظر از اینکه چه چیزی باعث چپ دست و راست دست شدن افراد می شود، تحقیقات برخی تفاوت های فیزیولوژیک و شخصیتی افراد چپ دست با راست دست ها را پیدا کرده اند.

چپ دست ها در خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری های روانی قرار دارند

همانطور که گفتیم چپ دست ها چیزی حدود 10 درصد افراد جامعه را تشکیل می دهند. اما محققان دریافته اند در جامعه هایی که شیوع بیماری های عصبی و روانی خاص در آنها بالاتر است، درصد چپ دست های جامعه نیز بالاتر بوده است.
مطالعات پیشین دریافته اند که 20 درصد افراد مبتلا به این بیماری ها از جمله افسردگی، اختلال دوقطبی، اسکیزوفرنی و شیدایی، چپ دست بوده اند. اما امروزه مطالعات جدیدتر اظهار می دارند که شیوع این بیماری در چپ دست ها بیشتر از 20 درصد خواهد بود.

 چپ دست و راست دست بودن سلامتی شما را هم تعیین می کند

دانشمندان همچنین دریافته اند شیوع اختلالات شنوایی، بیش فعالی و برخی اختلالات رفتاری خاص در چپ دست ها بیشتر است. با این حال دلیل واقعی این مساله هنوز به طور کامل مشخص نشده، اما به نظر می رسد مغز این افراد پیچیدگی بیشتری نسبت به راست دست ها داشته باشد. هنر و خلاقیتچپ دست ها بالاتر از راست دست ها است. آنها جالب تر و پیچیده تر فکر می کنند و معمولا در یک گروه از دوستان، ایده های بهتری به سرشان می زند.

مغز انسان

مغز انسان به دو نیمکره تقسیم شده است، نیمکره راست و نیمکره چپ مغز. بیشتر افراد برای انجام بیشتر فعالیت هایشان، مثل عمل صحبت کردن به نیمکره چپ مغز وابسته هستند. بیشتر راست دست ها در این گروه قرار دارند. اما حدود 30 درصد چپ دست ها برای بیشتر فعالیت ها به نیمکره راست مغز وابسته اند و در بقیه آنها در انجام فعالیت ها نیمی از مغز بر نیمی دیگر برتری ندارد.

بر اساس مطالعات موجود، وجود یک نیمکره مغزی غالب در انجام فعالیت های روزانه باعث افزایش کارایی فرد می شود و به همین خاطر است که خطر اختلالات یادگیری و ناهنجاری های روانی در چپ دست ها بیشتر خواهد بود. اگر از جهت سایر شرایط بالینی بخواهیم آنها را مقایسه کنیم، مطالعه های زیادی نشان داده اند که شیوع بیماری های نظیر آرتریت روماتوئید و زخم های گوارشی در جمعیت چپ دست به طور قابل توجهی کمتر از راست دست ها خواهد بود.

 شنوایی و سخنرانی چپ دست ها با راست دست ها متفاوت است

چپ دست ها قدرت بالاتری در شنیدن تغییرات ریز و ظریف صداها دارند. جالب است بدانید نیمکره های راست و چپ مغز هر کدام در درک و تحلیل برخی صداهای خاص قدرت دارند و چیزی که واضح است قدرت نیمکره راست مغز، یعنی همان نیمکره ای که چپ دست ها بیشتر به کار می گیرند قدرت بیشتری در تحلیل و شناخت تغییرات ریز و دقیق در صداها دارد.

 چپ دست ها هنرپیشه های قوی تری هستند

هنر و خلاقیت چپ دست ها بالاتر از راست دست ها است. آنها جالب تر و پیچیده تر فکر می کنند و معمولا در یک گروه از دوستان، ایده های بهتری به سرشان می زند. جالب است بدانید مطالعه های انجام شده پی برده اند که چپ دست ها در انتخاب یک کار و روش، کمتر به نقاط منفی آن فکر می کنند و به همین خاطر قدرت ایده پردازی و خلاقیت آنها بالاتر است.

 

 چپ دست ها در مسابقه های ورزشی هم شما را شکست خواهند داد

اگر نگاهی به تاریخ ورزش و قهرمانان جهانی بیندازید، متوجه می شوید که تعداد بالایی از قهرمانان ورزشی چپ دست بوده اند، مخصوصا در ورزش هایی مانند گلف و تنیس.
در حقیقت چپ دست ها در ورزش هایی که نیاز به تمرکز بیشتر دارد موفق ترند، مانند تنیس، بوکس، بیس بال و بولینگ.بررسی ها نشان داده اند که شانس موفقیت چپ دست ها در مسابقات ورزشی زمانی که رقیب آنها یک راست دست است بیشتر خواهد بود و این همان قوت قلبی است که قهرمانان چپ دست در مسابقات نهایی به آن نیاز دارند و با شنیدن آن دلگرم می شوند

دیدگاه های بازدیدکنندگان

سعید 13 مهر 1396 - 08:38

یکم به ما چپ دست ها بیشتر توجه کنید

یاسر 13 مرداد 1395 - 23:45

به چپ دست بودنم افتخار میکنم و از اینکه جز ادمهای خاص هستم خوشحالم :)

مهدی 13 مرداد 1395 - 08:05

دوستان چپ دست بیایید از حقوق خود نگذریم

Amir 13 مرداد 1395 - 00:20

قبل اینکه اینارو بخونم از این که چپ دستم خیلی راضی بودم بعد اینم خوشحالتر شدم
ولی امروز که میخواستم برم سراغ تار یادگرفتنش متوجه شدم به مشکل میخورم

غزل 10 مرداد 1395 - 23:32 وبگاه

من هم مثل خیلی از چپ دست های دیگه،به چپ دست بودنم افتخار میکنم و هر وقت هم یه چپ دست رو میبینم کلی ذوق میکنم :)
البته پدر و مادرم هم خیلی خوششون میاد که من چپ دستم و هنوزم که هنوزه بعضی از کار های من که با دست چپ انجامشان میدم براشون جالبه ...مثلا هر وقت میخوام سیب زمینی پوست بکنم دوتاشون میان نگا طرز پاک کردنم میکنن و کلی بهم میخندم و براشون جالبه که من یه مدل دیگه پوست میکنم :) ... و چون با این چاقو ها خیلی سرعتم پایینه هیچ وقت وظیفه ی پوست کندن رو به من نمیدن ... :)

امیرحسن 08 مرداد 1395 - 20:31

همینه(:(:(:

امیر حسن آریافر 08 مرداد 1395 - 20:26

من به خودم میبالم که چپ دست هستم و در ضمن همزمان برخی از کارها را هم با دست راست انجام میدم و این با تمرین زیاد صورت گرفته است

نفیسه 08 مرداد 1395 - 19:04

فکر نمی‌کردم چنین گروهی هم وجود داشته باشه. خیلی خوشحالم که جز این افراد هستم. و جالب‌تر هم این که من با هر دوستم می‌تونم کارها رو انجام بدهم البته به غیر از نوشتن که فقط با دست چپ مینویسم.

آرشیدا 08 مرداد 1395 - 15:56

من تمام این ویژگی ها رو قبل از خوندن این مقاله در خودم حس می کردم

zahra 08 مرداد 1395 - 15:14

من یک چپ دستم.وبه تازگی درکانال تلگرام شما عضو شدم .راستش من اصلا نمی دونستم چنین کانال و سایتی مخصوص چپ دست ها وجود داره،ولی واقعا خوش حالم که با هاتون آشنا شدم ممنون از مطالب خوبتون.

رضا عباسی 08 مرداد 1395 - 14:21

از اینکه شرایط مناسبی برای بروز ونشان دادن شرایط چپ دستها فراهم کرده اید بسیار از شما سپاسگذارم.
رضا عباسی از شیراز

یگانه رفیعی 08 مرداد 1395 - 13:23

الان همه چی به نفع راست دستها چون جمعیتشون بیشتره داره پیش میره و ما چپ دستها با وجود همه ی خصوصیات مثبت بالا باید موقع امتحانات به دلیل اینکه صندلی چپ دست برامون نمیذارند تا دو روز کمردرد داشته باشیم یا با تمسخرهای دوستان مواجه شیم وقتی نمیتونیم با قیچی یه کاغذ کادو رو ببریم یا تو مهمونی ها دست به خیار و میوه های پوست دار نزنیم چون نمیتونیم با چاقو پوستشون بکنیم و...
اما بازم افتخار میکنم که چپ دستم چون اب همنی جمعیت 20 درصدی کل دنیا داره رو دست چپ ما چپ دستها میچرخه.....

حسین 08 مرداد 1395 - 13:15

سلام.همیشه به چپ دست بودن خودم افتخار کردم و میکنم!

ریحانه کامجوفر 08 مرداد 1395 - 06:26

سلام
باتشکر از اطلاعات خوبتون.

Sepideh 01 تیر 1395 - 17:02

به خودم افتخار میکنم که چپ دستم...مرسی از نوشته هاتون

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.