چرا چپ دست ها باهوش ترند؟

چرا چپ دست ها باهوش ترند؟

بیشتر وسایل طراحی شده در جامعه ما مناسب حال راست دستان است. میزهای مدرسه، قاشق چنگال های مدل دار، حتی خیلی از راه پله ها و خیلی چیزهای دیگر. از گله و شکایت که بگذریم در اینجا می خواهیم برخی حقایق درباره افراد چپ دست را با هم مرور کنیم.

1- چه اتفاقی می افتد که یک فرد چپ دست می شود؟

در پاسخ به این سوال محققان هنوز کاملا مطمئن نیستند، اما تحقیقات زیادی نشان داده تعامل پیچیده ای از ژن ها و طبیعت این مسئله را باعث می شود. در حالی که ژن های خاصی به نام "ژن های چپ دستی" هم پیدا نشده اند. اما چیزی که ما می بینیم این است که افراد چپ دست در خانواده و اصل و نسبشان چپ دست های بیشتری داشته اند.

صرف نظر از اینکه چه چیزی باعث چپ دست و راست دست شدن افراد می شود، تحقیقات برخی تفاوت های فیزیولوژیک و شخصیتی افراد چپ دست با راست دست ها را پیدا کرده اند.

2- چپ دست ها در خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری های روانی قرار دارند.

همانطور که گفتیم چپ دست ها چیزی حدود 10 درصد افراد جامعه را تشکیل می دهند. اما محققان دریافته اند در جامعه هایی که شیوع بیماری های عصبی و روانی خاص در آنها بالاتر است، درصد چپ دست های جامعه نیز بالاتر بوده است.

مطالعات پیشین دریافته اند که 20 درصد افراد مبتلا به این بیماری ها از جمله افسردگی، اختلال دوقطبی، اسکیزوفرنی و شیدایی، چپ دست بوده اند. اما امروزه مطالعات جدیدتر اظهار می دارند که شیوع این بیماری در چپ دست ها بیشتر از 20 درصد خواهد بود.

3- چپ دست و راست دست بودن سلامتی شما را هم تعیین می کند.

دانشمندان همچنین دریافته اند شیوع اختلالات شنوایی، بیش فعالی و برخی اختلالات رفتاری خاص در چپ دست ها بیشتر است. با این حال دلیل واقعی این مساله هنوز به طور کامل مشخص نشده، اما به نظر می رسد مغز این افراد پیچیدگی بیشتری نسبت به راست دست ها داشته باشد.

هنر و خلاقیت چپ دست ها بالاتر از راست دست ها است. آنها جالب تر و پیچیده تر فکر می کنند و معمولا در یک گروه از دوستان، ایده های بهتری به سرشان می زند.

مغز انسان به دو نیمکره تقسیم شده است، نیمکره راست و نیمکره چپ مغز. بیشتر افراد برای انجام بیشتر فعالیت هایشان، مثل عمل صحبت کردن به نیمکره چپ مغز وابسته هستند. بیشتر راست دست ها در این گروه قرار دارند. اما حدود 30 درصد چپ دست ها برای بیشتر فعالیت ها به نیمکره راست مغز وابسته اند و در بقیه آنها در انجام فعالیت ها نیمی از مغز بر نیمی دیگر برتری ندارد.

بر اساس مطالعات موجود، وجود یک نیمکره مغزی غالب در انجام فعالیت های روزانه باعث افزایش کارایی فرد می شود و به همین خاطر است که خطر اختلالات یادگیری و ناهنجاری های روانی در چپ دست ها بیشتر خواهد بود

اگر از جهت سایر شرایط بالینی بخواهیم آنها را مقایسه کنیم، مطالعه های زیادی نشان داده اند که شیوع بیماری های نظیر آرتریت روماتوئید و زخم های گوارشی در جمعیت چپ دست به طور قابل توجهی کمتر از راست دست ها خواهد بود.

4- شنوایی و سخنرانی چپ دست ها با راست دست ها متفاوت است.

چپ دست ها قدرت بالاتری در شنیدن تغییرات ریز و ظریف صداها دارند. جالب است بدانید نیمکره های راست و چپ مغز هر کدام در درک و تحلیل برخی صداهای خاص قدرت دارند و چیزی که واضح است قدرت نیمکره راست مغز، یعنی همان نیمکره ای که چپ دست ها بیشتر به کار می گیرند قدرت بیشتری در تحلیل و شناخت تغییرات ریز و دقیق در صداها دارد.

5- چپ دست ها هنرپیشه های قوی تری هستند

هنر و خلاقیت چپ دست ها بالاتر از راست دست ها است. آنها جالب تر و پیچیده تر فکر می کنند و معمولا در یک گروه از دوستان، ایده های بهتری به سرشان می زند. جالب است بدانید مطالعه های انجام شده پی برده اند که چپ دست ها در انتخاب یک کار و روش، کمتر به نقاط منفی آن فکر می کنند و به همین خاطر قدرت ایده پردازی و خلاقیت آنها بالاتر است.

6- چپ دست ها در مسابقه های ورزشی هم شما را شکست خواهند داد.

اگر نگاهی به تاریخ ورزش و قهرمانان جهانی بیندازید، متوجه می شوید که تعداد بالایی از قهرمانان ورزشی چپ دست بوده اند، مخصوصا در ورزش هایی مانند گلف و تنیس.

در حقیقت چپ دست ها در ورزش هایی که نیاز به تمرکز بیشتر دارد موفق ترند، مانند تنیس، بوکس، بیس بال و بولینگ.بررسی ها نشان داده اند که شانس موفقیت چپ دست ها در مسابقات ورزشی زمانی که رقیب آنها یک راست دست است بیشتر خواهد بود و این همان قوت قلبی است که قهرمانان چپ دست در مسابقات نهایی به آن نیاز دارند و با شنیدن آن دلگرم می شوند.(باشگاه خبرنگاران)

  عضو کانال تلگرام انجمن چپ دست هاي ايران شويد: https://telegram.me/chapdastam

 

دیدگاه های بازدیدکنندگان

فائزه یزدانی 28 اسفند 1395 - 23:26

سلام به همه ی چپ دست ها از کسانی که این انجمن رو راه اندازی کردم خیلی ممنونم من همیشه فکر می کردم یه چیزی از راست دست ها کمتر دارم اما باخوندن مطالب سایت فهمیدم بر خلاف چیزی که از دوران بچگی به یاد دارم ما چپ دست ها خیلی قدرتمند تر از چیزی هستیم که راست دست ها فکر میکنن.من واقعا ازتون ممنونم

سنا موسوی 04 شهریور 1395 - 14:47

من یه چپ دستم درود به همه ی چپ دستهاااااااااا هممون عالی هستیم بینظییییییییییر خلاااااااااق و کمیاااااااااااب من هم به چپ دستای عزیز توصیه میکنم در فعالیتهاشون از دست راست هم استفاده کنند که لاعث پرورش استعداد و تفکر میشه و البته افزایش تمرکز موفق باشید

زهرا راعی 20 مرداد 1395 - 10:10

تشکر میکنم بابت این اطلاعاتی که در اختیار ما قرار دادید تا متوجه بشیم چقدر خاص هستیم.واقعیتش برام خیلی جالب بود اینهمه تفاوت،پس درواقع ما بخاطر پیچیدگی هامون یا بهتر بگم حساس تر بودنمون بیشتر در خطر بیماریها و اختلالات روانی هستیم نه اینکه ایرادی داشته باشیم . براتون آرزوی بهترینها دارم.زنده باد چپ دستا

سید مرتضی حسینی 15 مرداد 1395 - 00:16

سلام علیکم
من چپ دستم و دقیقا تمتم مطالب بالا با من تطابق دارع ، البته بیماری روانی ندارم ، ولی فکر ها روانی دارم .
توی فوتبال هم پا راستم . ولی هنرم توی دست چپمه .
کلا چپ دستی خیلی حال میده

فاطمه 14 مرداد 1395 - 18:28

با افتخار میتونم بگم که منم یه چپ دستم....منظورم این نیست که از راست دستا برترم....ولی خب....من تنیس روی میز بازی میکنم مشکلی که دارم اینه که بازی با رقبای چپ دست واسم یه کم سخته

هلیا 22 تیر 1395 - 13:45

اخجون من زرنگم

سارا عمارلو 21 تیر 1395 - 16:55

خدا الهی چپ دستارو نگه داره ایول ب همه مون

leila 21 تیر 1395 - 16:48

like for us...

... 12 آذر 1394 - 14:17 وبگاه

منم چپ دستم خدایا شکرت....

زینب کریمی 04 آذر 1394 - 00:34

مردادی بودم و یه ته غروری داشتم..چپ دست هستم و ایناروخوندم...دیگه واویلا... :-)
شوخی می کنم.اما چه موهبت هایی خدا به ما ارزانی داشته بی منت...قربون خدای خوبم

محمدرضا عسکری 28 آبان 1394 - 11:53

با سلام
به دوستان چپ دستم توصیه میکنم که علاوه بر کار کردن با دست چپ از دست راست خودشون هم در کارها و فعالیتها بیشتر استفاده کنند تا موجبات پیشرفت فکری و استعدادی خودشون رو فراهم کنند.

سمانه 24 مهر 1394 - 09:16

تخیل رو خیلی خوب عنوان کردن والبته بقیه ش ولی منکه چپ دست هستم اما بسکتبال وتنیس رو با راست بازی میکنم والبته فوتبال.... دیگه خداروشکر این مدلی هستیم....

زهرا 30 شهریور 1394 - 21:22

دم خودمون که چپ دستیم گرم

علی اکبر رشیدی 22 شهریور 1394 - 21:50

عاشق خودم شدم وقتی اینارو خوندم...والا...زنده باشیم ما همه ی چپ دستا

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.