۵۰ حقیقت درباره چپ‌ دست ها که قبلا نمی‌دانستید

۵۰ حقیقت درباره چپ‌ دست ها که قبلا نمی‌دانستید

آدم‌های چپ ‌دست تنها حدود ۱۰ تا ۱۲ درصد از جمعیت جهان را تشکیل داده‌اند؛ یعنی این‌که ما در جهان راست ‌دست‌ها زندگی می‌کنیم. بیش‌تر ابزارها، امکانات اداری، لوازم آشپزی، و بسیاری دیگر از چیزها فقط در خدمت آدم‌های راست‌دست تولید می‌شوند. از آن جا که بیش‌تر آدم‌ها عضو باشگاه چپ‌ دست ها نیستند، تصمیم گرفتیم ۵۰ حقیقتی را جمع‌آوری کنیم که شاید بسیاری از افراد تاکنون چیزی در موردشان نشنیده‌اند.

 ۱. نوزادان چپ ‌دست ممکن است از این ویژگی‌شان نشانه‌هایی زودهنگام بروز دهند
هنگامی که نوزادان روی شکم خوابانده می‌شوند، آن‌هایی که چپ ‌دست باشند، سرشان را غالبا به سمت چپ برمی‌گردانند. در مقابل، نوزادان راست ‌دست سرشان را به سمت راست می‌چرخانند. البته ممکن است اتفاقی خلاف این موضوع نیز پیش بیاید، ولی غالب اوقات همین مسئله صادق است.

 ۲. بعضی از سلبریتی‌های محبوب‌تان نیز چپ ‌دست هستند!
تام کروز، ووپی گلدبرگ، پل مک‌کارتنی، اپرا وینفری، جاستین بیبر، سلین دیون، جنیفر لارنس، برد پیت، و آنجلینا جولی همگی جزء چپ دستان مشهور دنیا هستند. بسیاری از سلبریتی‌های فوت‌شده نظیر مریلین مونرو، کرت کوبین، و جیمی هندریکس نیز چپ دست بودند. شاید چپ دست بودن یکی از رموز موفقیت باشد!

۳. چپ دست بودن از لحاظ تاریخی نیز بسیار بد تلقی می‌شود، ولی در حقیقت …
متاسفانه، یک موضوع بدِ دیگر برای چپ‌ دست ها . در گذشته، چپ دست بودن به عنوان نمادی از شیطان، نشانه‌ی روان‌نژندی، سرکشی، و رفتارهای مجرمانه قلمداد می‌شد. در واقع، واژه‌‌ی “‌left‌”‌ در زبان انگلیسی از ریشه‌ی آنگلوساکسون “‌lyft‌”‌ به معنی شکسته یا ضعیف به وجود آمده است.

۴. شاید جادوگران باعث بدنامی چپ دستان شده باشند
در متون تاریخی مربوط به سحر و جادوگری در اروپا، چنین نقل شده است که جادوگران برای طلسم کردن و صدمه زدن به دیگران از دست چپ‌شان استفاده می‌کردند. ظاهرا جادوگران افراد را با دست چپ‌شان لمس و آن‌ها را به سادگی نفرین می‌کردند.

۵. چپ‌ دست ها دست باهوش‌تر هستند
البته چپ دست بودن، آن‌چنان بد هم نیست! پژوهشگران دانشگاه سنت لارنس میان آدم‌های راست دست و چپ دست آزمون IQ برگزار کردند. نتایج این آزمون نشان داد نسبت به اکثریت راست دستان، شمار بیش‌تری از آدم‌های چپ‌دست از این آزمون نمره‌ی ۱۴۰ یا بالاتر دریافت کردند. برای اثبات این قضیه باید گفت، بنجامین فرانکلین و آیزاک نیوتن هم چپ دست بودند!

۶. چپ‌ دست ها به سادگی خجالت‌زده و شرمنده می‌شوند
یک آزمون رفتاری که در اسکاتلند به عمل آمد، نشان داد بین چپ دست بودن و حس خجالت‌زدگی رابطه وجود دارد. در این آزمون، آن‌هایی که بیش‌تر کارهای‌شان را با دست چپ‌شان انجام می‌دهند اذعان کردند که غالبا نگران‌اند اشتباهی از آن‌ها سر بزند و بسیار بیش از دیگران نسبت به انتقاد حساس هستند. به طور کلی، این مطالعه نشان داد آدم‌های چپ دست معمولا افرادی دودل و مردد هستند.

۷. چپ‌ دست ها معمولا سریع‌تر عصبانی می‌شوند
وقتی صحبت از طرز رفتار و اخلاق به میان می‌آید، برخی چپ‌ دست ها این‌گونه نشان می‌دهند که در پردازش هیجان‌ها در نیمکره‌های چپ و راست مغزشان دچار عدم‌ تعادل هستند. بداخلاقی‌های مکرر از جانب‌ آن‌ها ناشی از همین عدم تعادل است. بنابراین، اگر دوست‌تان در مورد مسئله‌ای بیش از اندازه عصبانی شد، حتما به دست‌های‌اش دقت کنید!

هم‌چنین، نتایج یک نظرسنجی که از بیش از ۲۵۰۰۰ نفر در ۱۲ کشور به عمل آمد نشان داد آدم‌های چپ دست بیش‌تر از همتایان راست دست‌شان مشروب می‌نوشند. خوشبختانه این نظرسنجی به تمایل آدم‌های چپ دست به اعتیاد به الکل اشاره نکرد.

۸. چپ‌ دست ها هنرمندتر هستند
پژوهش‌ها نشان داده‌اند آدم‌های چپ دست ممکن است بیش‌ از آدم‌های راست دست به کارهای هنری تمایل داشته باشند. شواهدی وجود دارند مبنی بر این‌که چپ دست‌ها می‌توانند متفاوت فکر کنند، و نظرسنجی از میان بیش از ۲۰۰۰ چپ دست نشان داد اکثریت این قبیل افراد به حرفه‌های هنری و موسیقی جذب می‌شوند.

 ۹. یک روز از سال را به چپ‌ دست ها اختصاص داده‌اند
باشگاه چپ دستان بریتانیا در دهه‌ی ۱۹۹۰ برای نخستین بار “‌روز جهانی چپ دست‌ها‌”‌ را معرفی کرد. هر سال در ۱۳ آگوست، چپ دستان سراسر جهان می‌توانند این ویژگی را جشن بگیرند. هدف از این کار این است که به جهان تحت تسلط راست دست‌ها نشان دهند اقلیت چپ دستی هم در این جهان زندگی می‌کند.

۱۰. چپ‌ دست ها بیش از دیگران در معرض خطر اختلالات مغزی قرار دارند
همه‌ی آدم‌ها، اعم از چپ‌ دست ها و راست ‌دست‌ها، از نیم‌کره‌ی چپ مغزشان برای عملکردهای زبانی استفاده می‌کنند. با وجود این، تقریبا ۳۰ درصد از چپ‌ دست ها به استفاده از نیم‌کره‌ی راست مغزشان تمایل دارند. در نتیجه، چپ دست‌ها بیش از دیگران در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های اسکیزوفرنی، خوانش‌پریشی، یا اختلال کم‌توجهی – بیش‌فعالی قرار دارند.

۱۱. چپ دست ها بیشتر نابغه هستند
احتمال نابغه بودن چپ دست ها بیشتر است – ۲۰ درصد اعضای MENSA ( انجمن افراد باهوش) چپ دست هستند.

۱۲. بسکتبالیست های خوب عموما چپ دست بودند
نزديك به ۲۵ درصد از بازيكنان ليگ‌هاي برتر بسكتبال جهان چپ دست هستند،‌شايد به اين دليل كه چپ‌دست‌ها در بسكتبال از ديد بهتري نسبت به ديگران برخوردارند.

۱۳. معروفترین دانشمندان جهان از چپ‌ دست ها بودند
دانشمندان بسیار بزرگ و معروف جهان مانند آلبرت انیشتین، اسحاق نیوتن، چارلز داروین، ماری کوری و بنجامین فرانکلین چپ دست بودند.

۱۴.سن مادران در چپ دست بودن فرزندان تاثیر دارد
مادرانی که سن شان در زمان بارداری بالای ۴۰ سال است نسبت به مادران ۲۰ ساله ۱۲۸ درصد بیشتر احتمال دارد که فرزندان چپ دست داشته باشند.

۱۵. گیتاریست معروف جهان هم چپ دست بوده است
جيمي‌هندريكس، گيتاريست،‌خواننده و ترانه‌سرای آمريكايی، يك چپ‌دست بود،‌اما معمولا گيتارهايي را مي‌نواخت كه براي راست‌دست‌ها ساخته شده بودند،‌يعني سيم‌های گيتار را به صورت وارونه مي‌بست تا بتواند گيتار بنوازد. گفته مي‌شود چپ دست ها انسان‌هايي خلاق‌تر هستند و از هوش موسيقيايي بالاتري برخوردارند، اما اين فرضيه از نظر علمي پايه و اساسي ندارد.

۱۶. خلاقیت افراد چپ دست بیشتر از راست دست ها است
افراد چپ دست خلاق تر از افراد راست دست هستند. همچنین افراد چپ دست دارای تفکر واگرای بهتری هستند یعنی توانایی ارائه ی راه حل های بهتر و بیشتری را برای حل مسئله دارند.

۱۷. معانی عبارت چپ دست در زبانهای مختلف را بدانید
در زبان آلمانی عبارتی که برای چپ دست ها به کار می رود linkisch است. به معنی ناخوشایند و ناسازگار. در زبان ایتالیایی عبارت mancino را به کار می برند که بهمعنی کج و ناجور است و در زبان روسی از عبارت levja استفاده می کنند که نوعی کلمه توهین آمیز محسوب می‌شود.

۱۸. اعتقاد اسکیموها و مراکشی ها درباره چپ‌ دست ها
اسکیموها اعتقاد دارند که افراد چپ دست به طور بالقوه توانایی تبدیل شدن به یک جادوگر رادارند. در مراکش نیز به افراد چپ دست s’ga گفته می‌شود به معنی فردی که نیروهای شیطانی دارد و می تواند با شیطان ارتباط برقرار کند.

۱۹. کنترل ماوس و چپ دست بودن!
فقط ۵۰ درصد افراد چپ دست از دست چپ خود برای کنترل ماوس استفاده می کنند. همچنین ۶۸ درصد آنها هنگام استفاده از قیچی از دست راست خود استفاده می کنند و ۷۴ درصد هم سر سفره چاقو را با دست راست خود می گیرند.

۲۰. از بانک‌ها و اداره‌های پست متنفرند
شاید باورتان نشود یک مشکل روزمره چپ دست ها مراجعه به بانک‌ها و اداره‌جات است. درست است، حدس می‌زنم هر کسی دلیلی برای تنفر از این مکانها دارد. اما افراد چپ دست تنها یک دلیل بیشتر برای ترس از رفتن به بانک‌های خود دارند: خودکارهای وصل به زنجیر. احتمالا هرگز قبلا راجع به این موضوع فکر نکرده اید، اما دفعه بعد که برای نقد کردن چک خود می‌روید، توجه کنید زنجیر در کجای میز قرار گرفته است. به احتمال زیاد در قسمت راست میز. ما مشکلاتی را که چپ دستها با نوشتن دارند مرور کردیم، خوب فقط تصور کنید با یک جوهر لکه‌ای هنگام نوشتن چک حقوق سروکار دارید زمانی که هم باید فکرتان برای نوشتن متمرکز باشد و هم باید کل بدنتان را خلاف جهت راست اتاقک یا محل چک نوشتن مچاله کنید.

۲۱. خارش کف دست چپ و افسانه پول!
یک افسانه سنتی جهانی می گوید که خارش کف دست چپ نشان از آندارد که مقداری پول از دیت می دهید و خارش کف دست راست نشان از به دست آوردن پول دارد. این داستان ریشه بسیار تاریخی دارد و در اغلب فرهنگهای جهان شنیده می‌شود و افراد بسیاری به آن اعتقاد دارند.

۲۲. تعداد چپ دست های جهان
بین ۱۰ تا ۱۲ درصد افراد کره زمین چپ دست هستند و احتمال چپ دست بودن در مردان دو برابر زن هااست.

۲۳. نگاه تاریخی به چپ دست ها
در برهه های مختلف تاریخ، چپ دست بودن به عنوان مواردی نظیر : یک عادت زشت و زننده، علامت شیطان، علامت اختلال روانی، شورش، جنایت، و همجنس گرایی در نظر گرفته می شده است. همچنین به عنوان یک ویژگی نشان دهنده خلاقیت و توانایی های موسیقی سطح بالا هم بوده است.

۲۴. عمر چپ دست ها
برخی منابع اعلام کرده اند که عمر چپ دست ها حدود ۹ سال کوتاهتر از راست دست ها است.

۲۵. چپ‌ دست ها بیش‌تر در معرض خطر روان‌پریشی قرار دارند
چپ دست‌ها حدود ۱۰ در صد از کل جمعیت جهان را تشکیل داده‌اند. ولی پژوهشگران دریافته‌اند در میان جمعیت‌هایی که به اختلالات روانی خاص مبتلا هستند، آمار چپ دست‌ها بیش‌تر است. مطالعات پیشین نشان داده‌اند آدم‌های روان‌پریش تا ۲۰ درصد احتمال دارد چپ دست باشند، اگر چه طبق مطالعه‌ای محدود که در مجله‌ی SAGE به چاپ رسید، آمار چپ دست‌های روان‌پریش حتی از این میزان هم بیش‌تر است. پژوهشگران دانشگاه ییل درنیوهیون ایالت کنتیکت، و مرکز پزشکی دانشگاه تگزاس شعبه‌ی جنوب غربی در ایالت دالاس ۱۰۷۷ بیمار را در درمانگاه‌های سرپایی روانپزشکی مورد ارزیابی قرار دادند.

 ۲۶. احتمال چپ دست شدن فرزندان والدین چپ دست و راست دست
احتمال چپ‌دست شدن فرزندان والدين چپ‌دست ۲۶.۱ درصد است درحاليكه اگر پدر و مادر هردو راست‌دست باشند،‌احتمال چپ‌دست شدن فرزندانشان ۹.۵درصد خواهد‌بود.

۲۷. چپ‌ دست ها اصوات را جوری دیگر می‌شنوند
طبق یافته‌های پژوهشگران مرکز پزشکی دانشگاه جرج‌تاون، آدم‌هایی که هم‌زمان با شنیدن صداهای اطراف با دست چپ‌شان کار می‌کنند نسبت به آن‌هایی که در آن لحظه، از دست راست‌شان استفاده می‌کنند، بسیار راحت‌تر می‌توانند صداهایی را بشوند که سرعت تغییرشان کم است. پژوهشگران در این مطالعه که در ۲۰۱۲ در مجله‌ی نوروساینس منتشر شد، دریافتند نیم‌کره‌های چپ و راست مغز هر کدام مسئول انواع مختلفی از صداها هستند. نیم‌کره‌ی چپ که دست راست را کنترل می‌کند به صداهایی علاقه‌مند است که به سرعت تغییر می‌کنند – نظیر حروف صامت – در حالی‌که نیم‌کره‌ی راست که دست چپ را کنترل می‌کند صداهایی با سرعت تغییر کم، نظیر هجاها یا زیر و بم‌ها را آسان‌تر درک می‌کند.

۲۸. نئاندرتال‌های چپ دست هم در آن زمان، در اقلیت بودند
تبعیض به نفع راست دست‌ها فقط به جهان مدرن محدود نمی‌شود: دانشمندان دریافته‌اند استفاده‌ی غالب از پنجه‌ی سمت راست‌مان بیش از ۵۰۰۰۰۰ سال قدمت دارد. پژوهشگران دانشگاه کانزاس به تازگی با مطالعه بر روی دندان‌های انسان‌های باستانی به وجود چپ دستی و راست دستی در آن‌ها نیز پی بردند. بر اساس این پژوهش که در مجله‌ی Lateralityy به چاپ رسید، نیاکان‌مان هنگام فرآوری پوست حیوانات، یک سمت از لاشه را با یک دست، و سمت دیگرش را با دهان‌شان می‌گرفتند.

دانشمندان با بررسی نقاط استهلاک و ساییدگی‌های موجود در این دندان‌‌های ماقبل تاریخی به پاسخی برای این سوال دست یافتند که نیاکان ماقبل تاریخ‌مان بیش‌تر از کدام دست‌شان استفاده می‌کردند. به گفته‌ی پژوهشگر حاضر در‌ این مطالعه، دکتر دیوید فرایر، در مصاحبه با لایوساینس، “‌دانشمندان برای اثبات این فرضیه – راست دستی یا چپ دستی نئاندرتال‌ها – به دندان‌های این انسان‌های نخستین مراجعه کردند.‌ نتیجه‌ی این بررسی نشان داد، این فسیل‌ها درست مانند انسان‌های امروز غالبا راست دست بودند.”‌

۲۹.آمریکایی‌ها بیش‌تر به چپ‌ دست ها رای می‌دهند!
صرف‌نظر از این‌که آن‌ها به کدام جهت سیاسی تمایل داشته‌اند، با کمال تعجب باید گفت درصد بالایی از روسای جمهور اخیر ایالات متحده چپ دست بوده‌اند. چهار رهبر از میان آخرین هفت فرمانده‌ی کل قوا در ایالات متحده – باراک اوباما، بیل کلینتون، جرج اچ.دبلیو. بوش، و جرالد فورد – به همراه رئیس‌جمهورهای سال‌های دورتر نظیر جیمز گارفیلد و هری ترومن همگی چپ دست بوده‌اند. در واقع، این شایعه وجود دارد که رونالد ریگان نیز چپ دست متولد شده بود، ولی معلمان سخت‌گیر در همان دوران کودکی، وی را به استفاده از دست راست مجبور کردند. آیا باید از این به بعد، نامزدهای ریاست‌جمهوری آمریکا خود را چپ دست جا بزنند؟

شاید علاقه‌ی شدید آمریکایی‌ها به انتخاب روسای جمهور چپ دست کاملا تصادفی باشد؛ ولی به تازگی،‌ مطالعه‌ای در کشور هلند نشان داده است سیاستمداران چپ دست حقیقتا در مناظره‌های تلویزیونی می‌توانند از این ویژگی خود نهایت استفاده را ببرند. به گفته‌ی پژوهشگران، به طور کلی آدم‌ها تمایل دارند حرکات دست راست را “‌خوب‌”‌ و حرکات دست چپ را “‌بد‌” ‌معنی کنند. از آن‌جا که تصویر تلویزیون مانند آینه عمل می‌کند، به نظر می‌رسد چپ دست‌ها دائما دست راست‌شان را تکان می‌دهند (یعنی حرف‌های‌شان “‌خوب‌”‌ تلقی می‌شود).

۳۰. اسرار چپ دست بودن در طوطی ها!
طوطي‌ها استفاده از اندام‌هاي سمت چپ خود را در اولويت قرار مي‌دهند. در يك مطالعه كه روي ۳۲۰ طوطي استراليايي انجام شد مشخص شد ۴۷درصد از طوطي‌ها ترجيح مي‌دهند غذا را با پاي چپشان بردارند، ۳۳درصد ديگر براي برداشتن غذا از پاي راستشان استفاده مي‌كردند و مابقي طوطي‌ها هيچ اولويتي در استفاده از اندام‌هاي چپ يا راستشان نداشتند.

۳۱. چپ‌ دست ها ترسو هستند
وااای! اگر شما هم چپ دست هستید، ممکن است این حقیقت لرزه بر اندام‌تان انداخته باشد. بر اساس پژوهشی که در همایش سالانه‌ی انجمن روانشناسی بریتانیا ارائه و در نشریه‌ی تلگراف منتشر شد، معمولا آدم‌هایی که غالبا از دست چپ‌شان استفاده می‌کنند نسبت به آن‌هایی که بیش‌تر از دست راست‌شان کار می‌کشند، بیش‌تر تحت تاثیر ترس قرار می‌گیرند. در این مطالعه، ویدئوی هشت دقیقه‌ای از فیلم ترسناک سکوت بره‌ها برای شرکت‌کنندگان پخش شد. سپس از آن‌ها خواسته شد آن‌چه را دیدند، تعریف کنند؛ چپ دست‌ها هنگام تعریف وقایع فیلم بیش از راست دست‌ها نشانه‌هایی از اختلال استرسی پس از ضایعه‌ی روانی از خود نشان دادند؛ این نشانه‌ها شامل توصیف وقایع با لکنت و اشتباهات پی در پی بود.

۳۲.چپ دست بودن در جنین هم مشخص می شود
اولويت استفاده از يك اندام به احتمال زياد در دوران جنيني ايجاد مي‌شود. مطالعه روي جنين‌ها در حالي كه شصت خود را درون رحم مادر مي‌مكيدند اين موضوع را مشخص ساخته‌است. در اين مطالعه محققان با بررسي وضعيت ۷۵ جنين دريافتند پس از گذشت ۱۰ سال، صد درصد جنين‌هايي كه شصت دست راست خود را مي‌مكيدند راست دست و ۶۷ درصد از جنين‌هايي كه شصت چپ خود را مي‌مكيدند چپ دست شده‌اند.

 ۳۳. به آسانی خجالت‌زده می‌شوید؟ شاید دلیل‌اش چپ‌ دست بودن‌تان باشد
ای وای! شاید چپ دست‌ها به سادگی عصبانی شوند، ولی پژوهش‌ها نشان می‌دهند آن‌ها افرادی کم‌رو هستند که دائما به وضع ظاهرشان دقت می‌کنند. هنگامی که دانشمندان دانشگاه اَبِرتِی اسکاتلند برای ارزیابی میزان تکانشگری و خویشتن‌داری شخصی از ۴۶ چپ دست و ۶۶۶ راست دست آزمون‌های رفتاری به عمل آورند، به این نتیجه رسیدند چپ دست‌ها عموما با این قبیل جملات کاملا موافقت کردند: “‌من نگران ارتکاب هرگونه اشتباه از سمت خود هستم‌”‌، ” انتقاد و سرزنش تا حدودی آزارم می‌دهد.‌” در واقع، این قبیل پاسخ‌ها از جانب چپ دست‌ها باعث شد پژوهشگران بپذیرند آن‌ها نسبت به همتایان راست دست‌‌شان بیش‌تر احساس انفعال، خجالت، و شرمندگی می‌کنند. دکتر لین رای، سرپرست گروه پژوهشگران، به بی‌بی‌سی نیوز گفت: “‌چپ دست‌ها بیش‌تر دچار تردید می‌شوند، در حالی‌که راست دست‌ها سریع‌تر از آن‌ها درگیر مسائل می‌شوند.‌”

۳۴. وظایف نیمکره ها و غلبه راست دستی و چپ دستی
نيمكره چپ در حوزه زباني، در بخش پردازش و كمك به سخنوري، نيمكره‌اي غالب است. محققان دريافته‌اند اين سلطه درمورد ۹۵درصد از افراد راست‌دست و ۷۰ درصد از افراد چپ‌دست صحت دارد. در ۳۰ درصد ديگر انسان‌ها يا نيمكره راست بر نيمكره چپ غالب است يا هيچ‌يك از دو نيمكره برديگري غالب نيستند.

۳۵. چپ‌ دست ها در سال یک روز مخصوص به خودشان را دارند
روی تقویم‌تان علامت بگذارید: ۱۳ آگوست، روز جهانی چپ دست‌ها. چپ دست‌های سراسر دنیا می‌توانند این رویداد جهانی را که در ۱۹۹۲ توسط باشگاه چپ دستان بریتانیا و به منظور افزایش آگاهی عمومی از سبک زندگی چپ دست‌ها راه‌اندازی شده است، جشن بگیرند. بر اساس وب‌گاه این گروه، ۱۳ آگوست روزی است که “‌همه‌ی چپ دست‌های دنیا می‌توانند چپ دست بودن شان را جشن بگیرند و به آگاهی عمومی را از مزایا و معایب چپ دست بودن افزایش دهند.‌”‌ از این گونه مراسم چه انتظاراتی دارید؟ ایجاد ‌”‌منطقه‌ی چپ دست‌ها‌”‌: منطقه‌ای معین به عنوان حریم شخصی چپ دست‌ها که در آن ‌محدوده همه چیز، از ابزار و وسایل کاری گرفته تا لوازم غذاخوری، باید با سبک زندگی چپ دست‌ها هماهنگ باشد؛ و هر راست دست که وارد این محدوده می‌شود باید از قوانین منطقه‌ی چپ دست‌ها تبعیت کند.

۳۶. چپ‌ دست ها همیشه هستند
چپ دست‌ها اقلیت هستند. بنابراین آیا روزی آن‌ها و خصلت چپ دست بودن شان منقرض خواهند شد؟ در حقیقت، برخی پژوهشگران معتقدند وقتی صحبت از بقای کامل‌ترین و سازگارترین‌ها به میان می‌آید، چپ دست‌ها یک سر و گردن از همه بالاتر هستند. زیرا در مبارزه‌ی تک به تک، استفاده از دست چپ مانند استفاده از ترفندی غافلگیرکننده است. فوری شارلوت، پژوهشگر دانشگاه مونپلیه به ای‌بی‌سی نیوز گفت: “در اقلیت بودن چپ دست‌ها به این معنی است که آن‌ها دارای تاثیری شگفت‌انگیز هستند.‌”‌ به منظور انجام تحقیقات کامل‌تر، فوری و همکارش، مایکل ریموند، ۹ جامعه‌ی بدوی مختلف را مورد مطالعه قرار دادند. آن‌ها دریافتند، در جوامع خشن‌تر، چپ دست‌ها موفق‌تر و کامیاب‌تر هستند (هوک چپ راکی بالبوآی چپ دست را به خاطر بیاورید). در نهایت به نظر می‌رسد چپ دست‌ها همیشه دست بالا را در اختیار دارند.

۳۷. آمار ابتلای به بیماریهای روانی در چپ دست ها
در میان مبتلایان به اختلالات خلقی نظیر افسردگی یا اختلال دوقطبی، آمار افراد چپ دست‌ها به طور متوسط حدود ۱۱ درصد بود. ولی در میان مبتلایان به بیماری‌های روان‌پریشی مانند اسکیزوفرنی یا اختلال اسکیزوافکتیو، آمار چپ دستان بالاتر از متوسط و به میزان ۴۰ درصد مشاهده شد. پژوهشگران گمان می‌کنند دو نیم‌کره‌ی مغز در این میان نقشی مهم ایفا می‌کنند.

۳۸. خطر ابتلا به اختلالات یادگیری در چپ دست ها
به گفته‌ی دانشمندان، غالب بودن یکی از نیم‌کره‌ها بر دیگری بر سلامت عملکرد مغز تاثیرگذارتر است؛ به همین دلیل، برخی از چپ دست‌ها بیش از دیگران در معرض خطر ابتلا به اختلالات یادگیری و مغزی قرار دارند. ولی شاید چپ دست‌ها در مورد برخی بیماری‌های دیگر از راست دست‌ها خوش‌شانس‌تر باشند: نتایج نظرسنجی گسترده‌ای که در مجله‌ی Laterality به چاپ رسید نشان داد آمار ابتلای چپ دست‌ها به آرتروز و زخم معده کم‌تر است.

۳۹. چپ‌ دست ها بیش‌تر به نوشیدن مشروبات الکلی علاقه نشان می‌دهند
سال‌های سال است که مطالب و داستان‌هایی به گوش‌مان می‌خورد در مورد این‌که چپ دست‌ها بیش از سایرین در معرض اعتیاد به الکل قرار دارند. پژوهش‌ها نیز در این مورد آن‌چنان روشن و واضح نبودند، و فقط بر تعدادی نمونه‌ی محدود تکیه داشتند. ولی نظرسنجی از میان بیش از ۲۵۰۰۰ نفر در ۱۲ کشور این مسئله را کمی روشن‌تر ساخت. با این‌که چپ دست‌ها بیش از راست دست‌ها در معرض اعتیاد به الکل قرار ندارند، آن‌ها غالبا فقط بیش‌تر مشروب می‌نوشند.

کوین دِنی، پژوهشگری که این اطلاعات را مورد بررسی قرار داد و مقاله‌ی آن در مجله‌ی بریتانیایی روانشناسی سلامت به چاپ رسید، معتقد است، “‌در این میان نکته‌ی کلیدی این است که داستان‌های غیرواقعی را در مورد ارتباط میان چپ دست بودن و اعتیاد به الکل از یاد ببریم.‌”‌ وی در مقاله‌ای مطبوعاتی اذعان کرد: “‌هیچ‌گونه شواهدی مبنی بر وجود ارتباط میان چپ دستی و بالا رفتن خطر اعتیاد به الکل وجود ندارد. بنابراین، نتایج این پژوهش هیچ‌یک از این ایده‌ها را مبنی بر این‌که افراط در نوشیدن مشروبات الکلی ممکن است به دلیل تقسیم‌بندی غیرمعمول دو نیم‌کره‌ی مغز یا استرس‌های اجتماعی ناشی از اقلیت بودن چپ دست‌ها باشد، تایید نمی‌کند.‌”

۴۰. چپ دست‌ها زودتر هم عصبانی می‌شوند
اگر نمی‌توانید درگیری‌تان را با دوست راست‌ دست‌‌تان به این راحتی فراموش کنید (با این‌که ظاهرا وی در حال حاضر رفتار خوبی از خود نشان می‌دهد)، احتمالا باید آن را گردن چپ دستی‌تان بیندازید. طبق مطالعه‌ای محدود که در مجله‌ی بیماری‌های عصبی و روانی منتشر شد،‌ چپ دست‌ها بیش‌تر در معرض هیجان‌های منفی قرار دارند. به علاوه، به نظر می‌رسد آن‌ها بیش‌تر از راست دست‌ها در پردازش احساسات‌شان با مشکل مواجه می‌شوند. لازم به ذکر است، به نظر می‌رسد این مسئله نیز به رابطه‌ی میان دست و مغز مربوط می‌شود. شرکت‌کنندگان چپ دست‌ در مقایسه با راست دست‌ها در این مطالعه نشان دادند هنگام پردازش خلقیات‌شان بیش‌تر با عدم تعادل در فعالیت‌های دو نیم‌کره‌ی چپ و راست مواجه هستند.

 ۴۱. چپ‌ دست ها در مسابقات ورزشی هم شکست‌تان می‌دهند
گلف‌باز اسطوره‌ای فیل میکلسون، تنیس‌باز شماره‌ یک جهان رافائل نادال، و قهرمان بوکس اسکار دلاهویا – آیا می‌دانستید شماری از ستاره‌های بزرگ ورزشی محبوب‌تان هم چپ دست هستند؟ بر اساس بررسی شبکه‌ی ام‌اسن‌ان‌بی‌سی از کتابی تحت عنوان معمای چپ دستی، نوشته‌ی ریک اسمیتز، در حقیقت چپ دست‌ها ممکن است از این ویژگی‌شان بیش‌تر در ورزش‌هایی بهره‌ ببرند که دو رقیب رو در روی هم قرار می‌گیرند؛ ورزش‌هایی نظیر تنیس، بوکس، بیس‌بال و غیره. نویسنده‌ی این کتاب به این حقیقت اشاره می‌کند که ورزشکاران چپ دست بیش‌تر از رقبای راست‌ دست‌شان فرصت تمرین دارند (زیرا تعداد ورزشکاران راست دست بسیار بیش‌تر است –چپ دست‌ها می‌توانند با حریفان راست دست زیادی تمرین کنند، ولی حریف چپ دست کم‌تر پیدا می‌شود).

۴۲. راست دستی و چپ دستی می‌تواند وضعیت سلامت‌تان را تعیین کند
هم‌چنین طبق مطالعه‌ای که در ۲۰۱۰ در مجله‌ی طب اطفال منتشر شد، دانشمندان دریافته‌اند خطر ابتلا به خوانش‌پریشی، اختلال کم‌توجهی- بیش‌فعالی، و برخی از اختلالات خاص خلقی در آدم‌های چپ دست بیش‌تر است. پژوهشگران به طور دقیق و با اطمینان نمی‌توانند این پدیده را توضیح دهند، ولی بسیاری بر این باورند این پدیده با اتصالات مغزی در ارتباط است. مغز انسان به دو بخش تقسیم می‌شود: نیم‌کره‌ی چپ و نیم‌کره‌ی راست. بیش‌تر آدم‌ها (چه راست دست‌ها و چه چپ دست‌ها) برای کارهایی نظیر عملکرد زبانی به نیم‌کره‌ی راست مغزشان متکی هستند. ولی حدود ۳۰ درصد از افراد چپ دست ممکن است به استفاده از نیم‌کره‌ی راست مغزشان تمایل داشته باشند یا به طور کلی، هیچ‌یک از دو نیم‌کره‌ی مغزشان بر دیگری غالب نباشد.

۴۳. وضعیت چپ دستی والدین و تاثیر آن بر فرزندان
اگر پدر و مادر هر دو چپ دست باشند، نصف فرزندان آنها هم احتمالا چپ دست خواهند بود. اگر پدر و مادر هر دو راست دست باشند فقط ۲ درصد فرزندانشان چپ دست خواهد بود.

۴۴. چپ دست بودن دوقلوها
آمار چپ دست بودن بین دوقلوها تقرببا دوبرابر جمعیت عمومی جهان است.

۴۵.عبارت چپ دستی در لاتین
در زبان لاتین عبارتی که برای چپ دستی استفاده می شود sinister است که معنی دست و پاچلفتی بودن و به طور کلی کارنابلد و بی عرضه بودن می دهد.

۴۶. رابطه ترومای حاملگی و چپ دست بودن فرزندان
برخی پژوهش ها نشان دادند زنانی که در دوران بارداری دچار ترومای حاملگی بودند به احتمال بسیار بالاتری فرزندان چپ دست به دنیا آوردند.

۴۷. هربرت هوور چپ دست
هربرت هور معتقد بود اولین رییس جمهور چپ دست دنیا است. البته قبل از او جیمز گارفیلد می توانست با دست چپش به زبان یونانی بنویسد و با دستراستش به زبان لاتین!

۴۸. شکنجه بیشتر برای چپ دستان
در اسپانیای باستان افراد دستگیر شده اگر چپ دست بودند خیلی بیشتر از سایرین شکنجه می شدند.

۴۹.ممنوعیت چپ دست بودن برای کشیش دین یهود
مایموندیس فیلسوف قرون وسطی دین یهود فهرستی از ۱۰۰ عیب که یک کشیش یهود نباید داشته باشد را نوشته بود که یکی از آنان جپ دست بودن ذکر شده بود.

۵۰. چپ دست ها معمولا خانواده را اداره می کنند
برخی مطالعات جمعیت شناسی نشان داد که چپ دستها معمولا خانواده را اداره می کنند. در مورد خانواده سلطنتی انگلیس باید گفت که ملکه مادر، ملکه الیزابت دوم، پرنس چارلز و پرنس ویلیام همه چپ دست هستند.

ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – امیررضا مصطفایی و پریسا جعفری

 

عضو کانال تلگرام انجمن چپ دست های ايران شويد: https://telegram.me/chapdastam

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.