چپ دست ها در کنکور بیشتر قبول می شوند

چپ دست ها در کنکور بیشتر قبول می شوند

بررسی میزان موفقیت داوطلبان شركت‌كننده در كنكور در مدت پنج سال نشان داد كه داوطلبان چپ دست شركت كننده در كنكور بیش از افراد راست دست در این آزمون پذیرفته می‌شوند.

دكتر مریم نوروزیان، استادیار دانشگاه علوم پزشكی تهران و پژوهشگر برگزیده گروه علوم بالینی داخلی دهمین جشنواره تحقیقاتی علوم پزشكی رازی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این مطلب افزود: بررسی پنجاه هزار نفر كه به طور تصادفی از بین پنج میلیون نفر از داوطلبان شركت كننده در كنكور (به مدت 5 سال) انتخاب شده بودند، نشان داد كه متوسط نمرات به دست آمده در كنكور سراسری در افراد چپ دست از نمرات افراد راست دست بالاتر است.

وی خاطرنشان كرد: یافته‌های این تحقیق همچنین حاكی از بیشتر بودن نمرات افراد چپ دست در همه رشته‌های ریاضی، تجربی، ادبیات، و هنر نسبت به افراد راست دست است كه این برتری در رشته هنر به میزان معنی‌داری بالاتر است.
این متخصص بیماریهای مغز و اعصاب با اشاره به اینكه یافته‌های این مطالعه طی پنج سال یكسان بوده است از چپ دستی به عنوان یك مزیت در شركت كنندگان كنكور یاد كرد كه نشان‌دهنده تواناییهای تحصیلی بالاتر این افرادست.

دكتر نوروزیان در ادامه با اشاره به اینكه مفهوم چپ دستی چه به عنوان یك مقوله در علوم اعصاب و چه در حیطه جامعه و آموزش كودكان سالها به عنوان یك نوع معلولیت و ناتوانی تلقی شده است، اظهار داشت: در بسیاری از منابع نورولوژی و روان پزشكی به شیوع بیشتر عقب‌ماندگی ذهنی، صرع و اسكیزوفرنی در بین چپ‌دستها اشاره شده و در فرهنگ جوامع مختلف هم چپ در مقابل راست، همواره یادآور اشكال، غلط، ناهنجاری و مفاهیم مشابه بوده است، با این حال در كنار این تفكر غالب، به شیوع چپ دستی در بین نوابغ و هنرمندانی نظیر داوینچی و میكل ‌آنژ اشاره شده است.
وی خاطرنشان كرد: با توجه به مطالعات انجام شده، احتمالا شیوع چپ دستی هم در بین افراد باهوش و هم در بین افراد كم هوش بیشتر از شیوع راست دستی است. یافته‌های این تحقیق كه با هدف بررسی عملكرد تحصیلی و تواناییهای یادگیری در چپ‌دستها انجام شده، حاكی از تفاوت مدلهای بهره هوشی‌(IQ) در افراد راست دست و چپ دست است كه احتمالا منحنی هوش در افراد راست دست، Unimodal یا Sinusoidal ولی در افراد چپ دست، بیشتر به Bimodality گرایش دارد.

دكتر نوروزیان در پایان تصریح كرد: نتایج این پژوهش موید اهمیت Natural Left Handedness در برابر Pathological Left Handedness بوده و نقش نیمكره راست در پردازش هنر را مورد تاكید قرار می‌دهد.

 

عضو کانال تلگرام انجمن چپ دست هاي ايران شويد: https://telegram.me/chapdastam

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.