جذب ذهنی چیست ؟ و درباره چپ دست ها چگونه عمل می کند؟

جذب ذهنی چیست ؟ و درباره چپ دست ها چگونه عمل می کند؟

اكنون چپ دست بودن، يك اصطلاح به معناي تمام ويژگي هاي ذهني، رواني و رفتاري فرد و نه صرفا با دست چپ نوشتن مي باشد. پس هنگامي كه در اين مقاله يا در مواقع ديگر از اين اصطلاح استفاده مي كنيم بايد توجه داشت كه كليه موارد را در نظر بگيريم.

چپ دست ها در موقعيت هاي مشابه، بيشتر جذب هم مي شوند، به طور مثال در اداره اي چهار باجه خدمات رساني وجود دارد، هر باجه داراي يك كاربر است و يكي از اين كاربرها چپ دست است. نتايج مطالعات تجربي نشان مي دهد كه در شرايط نرمال(يعني شرايطي كه الزامي در كار نباشد)، فرد مراجعه كننده چپ دست به طور ناخودآگاه به باجه فرد چپ دست جذب مي شود و ممكن است هيچ يك از اين موضوع باخبر نشوند. اما قطعا ارتباطي مغزي در ايجاد اين جاذبه وجود داشته است.


اين موضوع ممكن است در بسياري از موقعيت هاي ديگر در زندگي چپ دست ها مثلا در هنگام خريد كردن رخ دهد. به طور مثال گاهي ممكن است در تصميم گيري براي انتخاب يك لباس بين چند فروشنده مختلف، عاملي به جز جنس لباس، رنگ يا مدل آن نقش داشته باشد و آن ارتباط ناخودآگاه ذهني با فروشنده چپ دست باشد و فرد غافل از آن باشد!


همچنين در شرايط استخدامي مديران نيز اين موضوع در موارد بسياري ديده شده كه يك مدير چپ دست، بدون اطلاع از چپ دست بودن يك متقاضي كار، او را به ديگر متقاضيان ترجيح داده است.
اين موضوع بدين معناست كه پالس هاي مغزي چپ دست ها به يكديگر سبب مي شود كه در شرايط يكسان با راست دست ها، حرفشان متقاعد كننده تر به نظر رسد.


گاهي ممكن است اين موضوع باعث شود كه چپ دست ها در شرايطي قرار گيرند كه به خاطر اين متقاعد سازي ذهني ناخواسته، دچار خطا در تصميم گيري شوند! ولي ما معتقديم در اكثريت قابل توجه معناداري از موارد بايد به اين جاذبه ذهني پاسخ مثبت دهيد و آن را دفع نكنيد زيرا حس ناخودآگاه يك چپ دست، از تفكر منطقي او اگر قوي تر نباشد، ضعيف تر هم نيست!


دكتر اشكان اسكندرزاده
مديرعامل شركت تحقيقاتي و داروسازي روژانو

و عضو انجمن چپ دست های ایران 

 

عضو کانال تلگرام انجمن چپ دست هاي ايران شويد: https://telegram.me/chapdastam

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.