آيا چپ‌ دست ‌ها در مدارس فراموش شده‌ اند؟

آيا چپ‌ دست ‌ها در مدارس فراموش شده‌ اند؟

 گاهي اوقات برخي کدورت‌ها به خاطر يک سوء تفاهم است؛ يکي از اين سوء تفاهم‌ها براي دانش‌آموزان چپ دست‌ به وجود مي‌آيد، آنجا که شرايط مناسب براي نوشتن ندارند و همکلاسي بغل‌دستي خود را ناخواسته مي‌رنجانند يا به نظر مي‌آيد در روزهاي امتحان قصد تقلب دارند!

به گزارش فارس، راست دستي و چپ دستي براي اکثر خانواده ها موضوع مورد توجهي نيست و همين عدم توجه موجب مي‌شود که در مدارس و دانشگاه‌ها نيز به اين موضوع توجه چنداني نشود. تمام اين موارد در حالي است که حدود 10 درصد جمعيت جهان چپ‌دست هستند؛ ترکيب ژنتيکي که باعث غلبه چپ‌دستي بر راست دستي مي‌شود، ژن 1LRRTM نام دارد. افراد داراي مقدار بيشتر اين ژن، چپ‌دست هستند.
از جمله نشانه‌هاي چپ‌دستي يا راست دستي را مي‌توان به نوشتن، بلند کردن دست در کلاس، پرتاب کردن ‌توپ، مسواک زدن، شانه کردن، چکش زدن، آب دادن به ‌گياه و دوختن اشاره کرد. افرادي که چپ دست هستند با مشکلاتي به دليل اين ويژگي خود مواجه هستند که بيشترين آسيب را از ناحيه مراکز آموزشي عنوان مي‌کنند.

احمدعلي، دانش‌آموز سوم راهنمايي مي‌گويد: چون چپ دست هستم هميشه در مدرسه دچار مشکل مي‌شوم چرا که روي ميز، دستم به دست همکلاسي‌ام مي‌خورد و هميشه با بغل دستي‌هايم دعوا مي‌کنم. وي ادامه مي‌دهد: در زمان امتحان دادن بر روي صندلي‌هايي که داراي زيردستي هستند، بيشتر دچار مشکل مي‌شوم چرا که مجبورم برگه امتحاني را به صورت اُريب بگذارم و به سمت ميز متمايل شوم. اين دانش‌آموز اظهار مي‌دارد: گاهي اوقات معلمان مدرسه در زمان امتحان به من تذکر مي‌دهند که درست بنشينم چون فکر مي‌کنند که تقلب مي‌کنم در حالي که به هيچ‌وجه اين‌گونه نيست.
مادر يک دانش‌آموز دوم دبيرستاني نيز بيان مي‌کند: سه فرزند دارم که دو فرزندم چپ دست هستند؛ مدرسه فرزند کوچکم داراي صندلي تک نفره بود که در ابتدا او خيلي دچار مشکل مي‌شد اما با مراجعه به مدرسه و هماهنگي با معلم کلاسش، مشکل حل شد و برايش صندلي گذاشتند که زير دستي‌اش در سمت چپ قرار داشت.
وي اضافه مي‌کند: به نظرم بچه‌هاي چپ دست و راست دستم تفاوت چنداني با هم ندارند فقط زماني که در کنار هم کاري را انجام مي‌دهند مثلا غذا مي‌خورند دچار مشکل مي‌شوند.

نسرين تسليمي، رئيس گروه سلامت مرکز تربيت بدني و سلامت وزارت آموزش و پرورش اظهار مي‌دارد: نيمکت‌هايي که دانش‌آموزان از آن استفاده مي‌کنند مشکل ‌خاصي ندارد. وي مي‌افزايد: بيشتر دانش‌آموزان راست دست هستند و به همين دليل ما توليد انبوه نيمکت داريم؛ اعتقاد ما بر اين است که نيمکت بهتر از صندلي‌هاي تکي است چرا که اين صندلي‌ها مشکلات قامتي بيشتري براي دانش‌آموزان به وجود مي‌آورد.

تسليمي در خصوص اينکه براي دانش‌آموزان چپ دست که استفاده از صندلي براي آنها مشکلاتي را به وجود مي‌آورد چه اقداماتي بايد انجام داد، مي‌گويد: از نظر علمي اثبات شده است که افراد چپ دست از لحاظ کسب مهارت‌ها محدويتي ندارند اما بايد براي دانش‌آموزان چپ دست در مدارس صندلي‌هاي مخصوص که زيرنويس آن در سمت چپ قرار دارد، فراهم شود تا از مشکلات نوشتاري و ديگر مسائلي که مي‌تواند بين دانش‌آموز و بغل دستي او به وجود آيد، جلوگيري شود.رئيس گروه سلامت مرکز تربيت بدني و سلامت وزارت آموزش و پرورش ادامه مي‌دهد: موظف هستيم در مدارس مسائلي که سلامت دانش‌آموزان را به خطر مي‌اندازد، برطرف کنيم؛ فراهم کردن صندلي‌هاي مخصوص براي دانش‌آموزان چپ دست يکي از اين مسائل است که بايد رفع شود؛ در زمان ثبت‌نام کنکور از فرد داوطلب سئوال مي‌شود که چپ دست است يا خير اما در زمان برگزاري کنکور اين صندلي‌ها ديده نمي‌شود.وصي‌الله شاهمرادي رئيس گروه سلامت و پيشگيري از آسيب‌هاي اجتماعي اداره کل ‌آموزش و پرورش استان البرز اظهار مي‌دارد: دانش‌آموزان چپ دست از نظر بهره هوشي و توانايي هيچ مشکلي ندارند بلکه در بسياري از موارد از راست دست‌ها بهره‌ هوشي بالاتري دارند. وي مي‌افزايد: سلامت دانش‌آموزان همواره مورد توجه ما قرار دارد، از اين رو بايد براي آسودگي خاطر دانش‌آموزان چپ دست و در حد توان امکانات مناسبي را در مدرسه براي آنها فراهم کنيم؛ چپ‌دستي يکي از مواردي است که بعضي از دانش‌آموزان را در کلاس درس دچار مشکل مي‌کند. وي با اشاره به اينکه در همه کلاس‌هاي درس دانش‌آموزان چپ دست وجود دارند، بيان مي‌کند: مديران و عوامل اجرايي مدارس بايد به اين نکته توجه داشته باشند و براي اين دسته از دانش‌آموزان صندلي‌هايي را در نظر بگيرند که زير دستي آن در سمت چپ قرار گرفته باشد. شاهمرادي اضافه مي‌کند: توجه به سلامت دانش‌آموزان يکي از وظايف ما به شمار مي‌رود و موظف هستيم ميز و نيمکتي تهيه کنيم تا کرامت انساني و دانش‌‌آموزي حفظ شود؛ در صورتي که اين امر محقق نشود مشکلاتي بروز پيدا خواهد کرد. وي خاطرنشان مي‌کند: در بسياري از موارد چپ دست بودن دانش‌آموز موجب آزار دانش‌آموز بغل دستي شده و همين مسئله مي‌تواند زمينه کدورت را در دانش‌آموزان به وجود آورد ضمن ‌اينکه دانش‌آموز چپ دست از نظر رواني دچار مشکلاتي شود؛ توصيه مي‌شود معلمان با بيان شيوا دانش‌آموزان را در اين خصوص توجيه کنند و مانع از بروز اختلاف بين آنها شوند.

 

عضو کانال تلگرام انجمن چپ دست هاي ايران شويد: https://telegram.me/chapdastam

دیدگاه های بازدیدکنندگان

f 17 تیر 1396 - 19:36

چپ دست ها در مدارس کاملا فراموش شدن برای مثال حدود یک هفته پیش که من در آزمون ورودی مدارس نمونه دولتی شرکت کردم به علت وجود صندلی تک نفره مناسب راست دستان به مشکل جدی بر خوردم و دچار گردن درد شدید شدم

بهاره طالبی 15 تیر 1396 - 14:44

حتی تو دانشگاه هم همیشه این مشکل رو دارم که زیردستی صندلی سمت چپ هستش ... در ایستگاه های مترو هم وقتی باید کارت رو قبل از گیت بزنیم هم همیشه مشکل دارم چون اصلا عادت ندارم از دست راستم استفاده کنم ..
در مدرسه همیشه سمت چپ نیمکت میشستم که سمت چپم کسی نباشه ... همیشه ام توی هندسه و ریاضیات شاگرد اول بودم ... در خوش نویسی و نقاشی هم همیشه در مدرسه بهترین بودم

علی رضائی 21 خرداد 1396 - 13:29 وبگاه

بله چون چپ دست ها در مدرسه صندلی مناسبی ندارندو حتی گاهی معلم یادش می رود که دانش آموز چپ دست هم وجود دارد

علی رضائی 21 خرداد 1396 - 11:49 وبگاه

بله چپ دست ها در مدارس فراموش شده اند زیرا نه صندلی مناسبی برای دانش آموزان چپ دست دارند وگاهی معلم هم نمی داند دانش آموز چپ دست هم وجود دارد

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.