تعداد چپ دست ها 3 برابر شده است!

تعداد چپ دست ها 3 برابر شده است!

نتایج تحقیقات دانشمندان انگلیسی نشان می دهد که تعداد افراد چپ دست نسبت به یک قرن قبل سه برابر شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، پروفسور کریس مک مانوس از دانشگاه کالج لندن در تحقیقات خود نشان داد که درصد افرادی که در سال 1907 از دست چپ به عنوان دست نوشتاری خود استفاده می کردند تنها سه درصد از جمعیت کل دنیا بود که این رقم در سال 2007 به 11 درصد رسیده است.

پروفسور مک مانوس در این خصوص اظهار داشت: "این یک پدیده جهانی است که احتمالا با کاهش تلاش های کودکان در نوشتن با دست راست مرتبط است. در حقیقت کودکان به طور طبیعی عادت دارند که در شروع گرفتن مداد با دست از دست چپ خود استفاده کنند."

به نوشته ساندی تایمز، برای قرن ها چپ دست ها به عنوان بیمار شناخته می شدند. در امپراتوی بریتانیا در عصر ویکتوریا از سیستم های مختلفی برای جلوگیری کودکان از نوشتن با دست چپ استفاده می شد و به آنها آموزش داده می شد که تنها با دست راست بنویسند.

این فرهنگ در انگلیس و دیگر کشورهای اروپایی تا دهه 70 ادامه داشت و هیچ مشکلی از سوی معلمان، دانش آموزان و یا والدینی که کودک چپ دست خود را وادار به نوشتن با دست راست می کردند، احساس نمی شد. کودکان نیز به تدریج می آموختند همانطور که با دست راست می نویسند، قاشق را در دست گیرند، بازی کنند و تمام فعالیت های خود را انجام دهند.

این روند ادامه داشت تا زمانی که تحقیقات اخیر نشان داد چپ دستی نه تنها یک بیماری نیست، بلکه می تواند به عنوان یک عطیه ویژه از سوی خداوند در نظر گرفته شود. درحقیقت این تحقیقات نشان می داد که چپ دست ها از سطح هوش و خلاقیت بالاتری نسبت به راست دست ها برخوردارند.

نتایج بررسی های تاریخی مشاهیر بزرگ دنیا حاکی از آن است که افرادی چون ژولیوس سزار، میکل آنژ، ناپلئون بناپارت، مادام کوری، رونالد ریگان، بیل کلینتون، پل مک کارتنی و دیوید بوئی همگی چپ دست بوده اند.

همچنین پرنس ویلیام، پسر پرنس چارلز ولیعهد انگلیس، نیکول کیدمن هنرپیشه استرالیایی هالیوود، مک انرو و نادال قهرمانان تنیس نیز چپ دست هستند.

این دانشمند دانشگاه کالج لندن با بررسی فیلم های آرشیوی از سال 1900 تا کنون کشف کرد که در یک قرن قبل تنها 16 درصد از جمعیت دنیا برای دست دادن از دست چپ استفاده می کردند، درحالی که این رقم اکنون به 24 درصد رسیده است.

به گفته این محقق، چپ دست بودن یک موقعیت ارثی است. برخی معتقدند که این ویژگی با سن مادر ارتباط دارد. شاید اگر امروز تعداد چپ دست ها بیشتر شده است به این دلیل باشد که بیشتر زنان در سنین بالا بچه دار می شوند.

  عضو کانال تلگرام انجمن چپ دست هاي ايران شويد: https://telegram.me/chapdastam

 

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.